Ogier vytěžil z chyb soupeřů a vyhrál Chorvatskou rallye

foto Ilustrační foto - Francouzská posádka Sébastien Ogier, Julien Ingrassia s vozem Toyota Yaris WRC.

Záhřeb - Osminásobný mistr světa Sébastien Ogier vyhrál po zaváhání soupeřů Chorvatskou rallye. Zvítězil s náskokem 9,7 sekundy před týmovým kolegou z Toyoty Elfynem Evansem, třetí skončil vedoucí muž mistrovství světa Thierry Neuville z Hyundai. Pořadí přitom bylo před poslední etapou opačné, ale francouzský jezdec jako jediný neudělal vážnější chybu. V Chorvatsku triumfoval podruhé po roce 2021 a po deseti měsících od posledního úspěchu si připsal 59. vítězství v kariéře.

Neuville přišel o těsné průběžné vedení v 18. z 20 rychlostních zkoušek. Belgičan najel příliš rychle do levotočivé zatáčky a narazil do stromu. S poškozeným vozem prohrál v erzetě s Ogierem o 22 sekund. A Brita Evanse, který po sobotě ztrácel na druhém místě jen 2,6 sekundy, potkal obdobný osud ve stejném testu. Neodhadl dobře pravotočivou zatáčku, přetočil se a na trati strávil o 18 sekund víc než Ogier. Čtyřicetiletý Francouz už šanci nepustil a při jubilejním 100. umístění na stupních vítězů stál opět nejvýše.

"Byl to náročný víkend," řekl Ogier po druhém startu v sezoně, při němž překonal druhé místo z úvodní Rallye Monte Carlo. "Věděli jsme, že s naší startovní pozicí to bude složité, ale ani na chvíli jsme to nevzdali a jeli naplno celý víkend. Fajn vítězství pro tým. A hezké číslo, je příjemné vědět, že stále máme rychlost," dodal v připomínce jubilejního pódiového umístění.

Neuvilleovi, který v předchozím průběhu vyhrál devět zkoušek, finálový den nevyšel. Do cíle závěrečné power stage dojel po další chybě s více než půlminutovým mankem za vítězným Adrienem Fourmauxem z Fordu a od Ogiera ho v konečné klasifikaci dělilo 45,8 sekundy. Přesto udržel vedení v šampionátu o šest bodů před Evansem. "Je to tak, jak to je. Měli jsme skvělé dva dny, ale dnes to bohužel nešlo. V power stage jsme chtěli zabrat, ale bez zadního křídla to auto bylo neřiditelné," řekl Neuville.

Český jezdec Filip Kohn s fiestou obsadil 22. místo a skončil třetí v kategorii WRC3.

Šampionát bude pokračovat o druhém květnovém víkendu v Portugalsku.

Pořadí Chorvatská rallye:

1. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) 2:40:23,6, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -9,7, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -45,8, 4. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -58,6, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -1:55,5, 6. Mikkelsen, Eriksen (Nor./Hyundai i20) -4:01,0, ...22. Kohn, Woodburn (ČR, Brit./Ford Fiesta) -24:15,0.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 13 závodů): 1. Neuville 86, 2. Evans 80, 3. Fourmaux (Fr./Ford Puma) 59, 4. Tänak 53, 5. Ogier 45, 6. Kacuta 45.

Pořadí týmů: 1. Toyota 176, 2. Hyundai 169, 3. M-Sport Ford 96.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2.05.2024 ČTK